Monika Tusanova, 23.6.2008
Sorry, following text content is only in Slovak language, pls. use Google translator. Thanks!
Minimum, ktoré musí chovateľ vedieť pred pôrodom
Dĺžka gravidity
Dĺžka gravidity u súk trvá v priemere 63 – 64 dní (59 – 69 dní) počíta od prvého dňa nakrytia. Pri ukončení gravidity pred 57. dňom hovoríme o potrate. Narodené plody v tomto čase nebývajú vo väčšine prípadov životaschopné a uhynú. Opačný extrém je prenášanie plodov, pričom za absolútnu hranicu možno považovať 69. deň gravidity. Po tomto termíne je nutná návšteva veterinára a pôrod umelo vyvolať alebo previesť cisársky rez.
Príznaky blížiaceho sa pôrodu
Suka je nepokojná, hrabe, olizuje si rodidlá a mliečnu žľazu, hľadá miesto na pôrod. 12 až 24 hodín pred pôrodom obmedzí príjem stravy alebo úplne prestane jesť. 12 – 36 hodín pred pôrodom prechodne klesá teplota o 1–1,5°C. Na suke sú viditeľné tieto zmeny: prepadnuté brušné steny nad slabinou, splošťujú sa partie medzi sedacími hrboľmi, pošva je zdurená, objaví sa priehľadný hlienovitý výtok, mliečna žľaza je začervenaná a zdurená, objavujú sa prvé kvapky mlieka. Posledné príznaky tesne pred pôrodom sú prvé slabé bolesti, triaška, suka sa často otáča k bruchu, vstáva a líha si, hrabe, trhá, často močí, občas zakňučí a zrýchlené dýcha.
Čo mať pripravené pred pôrodom:
- teplomer (kontrola teploty u suky),
- hodinky, zošit, pero (na poznámky o celom priebehu pôrodu),
- digitálna váha (na zváženie šteniatka),
- farebné šnúročky (pre označenie a rozlíšenie šteniat),
- košík s termoforom (pre odkladanie narodených šteniat),
- sterilná gáza na štvorce cca 20x20cm nastrihaná (na bezpečné uchytenie klzkého plodu počas vypudzovania),
- nožničky, niť, dezinfekcia (na ošetrenie pupočnej šnúry),
- ohrievač, lampa (pre udržanie tepla u šteniat),
- množstvo uterákov a handričiek,
- vedro s vodou (pre rýchlu očistu rúk),
- vedro (na odpad, placenty…),
- vypúšťacie vodítko (pre bezpečné venčenie suky),
- baterka (v tme kontrolujeme venčenie suky, môže sa stať, že počas venčenia sučka vypudí aj plod, preto si vždy vezmite aj čistý uterák na oživenie a zabalenie šteňaťa),
- telefónne číslo na veterinára, pohotovosť (pre prípad komplikácií),
- RC Rehydration Support (vitamínovo minerálny roztok na pitie počas pôrodu),
- glukopur (hroznový cukor pre okamžitý prísun energie počas pôrodu),
- Bio-calcium (podáme po ukončení pôrodu),
- sušené mlieko pre šteňatá (pre prípad komplikácií).
Prvé štádium pôrodu
Dochádza k uvoľneniu krčka maternice a jeho úplnému otvoreniu. Objavujú sa sťahy maternice, ale zatiaľ bez sťahov brušnej svaloviny. Môže sa objaviť výtok plodových vôd, slamovo sfarbená, ľahko viskózna tekutina pripomínajúca vzhľadom moč. Táto fáza trvá priemerne 6 – 12 hodín, v krajnom prípade to ale môže byť dlhšia ako 24 hodín. Vzhľadom k jej nie úplne špecifickým príznakom ju môže majiteľ prehliadnuť.
Druhé štádium pôrodu
Začína úplným otvorením maternicového krčku a zapojením sa brušného lisu do pôrodu.
Končí vypudením plodu, kde zároveň začína tretia fáza, ktorá končí vypudením placenty, čo sa väčšinou deje buď zároveň s plodom, alebo v odstupe niekoľkých minút po vypudení plodu. Pomerne často odchádzajú dve placenty až potom, čo sa narodia dve šteňatá bez placenty.
Prvé šteňa je väčšinou porodené do 10 – 30 minút po odtečení plodovej vody, pri normálne prebiehajúcom pôrode je žiaduce aby sa tak udialo najneskôr do 2 hodín po odtečení plodovej vody. Interval medzi šteňatami je rôzny, spravidla od 30 minút do 2 hodín s tendenciou predlžovania doby. Za normálnych okolnosti by interval medzi šteňatami nemal byť dlhší ako 4 hodiny. Existujú aj výnimky so zdravo narodenými šteňatami aj po 10 – 12 hodinách. Šteňatá sa rodia zo 60 % hlavičkou napred a zo 40 % zadnou polohou, ktorá nepredstavuje spravidla žiaden problém.
Ešte v pôrodných cestách praská prvý obal, v ktorom je šteňa, čo umožní vlhčenie pôrodných ciest a uľahčí vypudenie. Druhý obal sprevádza plod až po narodenie a je pretrhnutý sukou (u prvorodičky je niekedy nutné v tomto okamihu zasiahnuť a šteňa z obalu vyslobodiť). Suka intenzívnym lízaním zbaví šteňa všetkých plodových obalov a predovšetkým touto masážou umožní naštartovanie dýchania.
V prípade, že sa sučka dostatočne nevenuje šteňatám, je opäť rad na chovateľovi, musí dôkladne novorodenca osušiť, odstrániť zvyšky plodovej vody z úst a nosa a intenzívnym trením šteňa oživiť. POZOR! mokré šteňa je veľmi klzké a môže byť problém ho udržať! Držíme ho v dlani jednej ruky (telíčko), hlavičku pridržujeme medzi palcom a ukazovákom, druhou rukou ho trieme suchou handričkou a pridržujeme. Suka, prípadne chovateľ pretrhne pupočnú šnúru, chovateľ použije na podviazanie pupočného povrazca niť a koniec pahýľu vydezinfikuje. Povrazec je optimálne pretrhnúť ťahom, tzn. nestrihať, zhruba 4 cm od pupku, pretrhnutie ťahom obmedzí riziko krvácania i vstupu infekcie.
Čo najskôr po pôrode by sa malo šteňa napiť mledziva. Obsahuje veľké množstvo látok dôležitých pre jeho život, snažíme sa ho teda priložiť ku struku, ak to samo nezvláda, prípadne si nevie nájsť k nemu cestu. Matka má tendenciu zožrať placenty, nie je vhodné nechať ju zožrať viac ako 2 – 3, pretože by to mohlo byť spojené s tráviacimi ťažkosťami.
Tretie štádium pôrodu
Dĺžka druhého a tretieho štádia je 6 – 36 hodín. Platí, že od zapojenia sa brušného lisu (teda od objavenia sa viditeľných kontrakcií) do pôrodu prvého šteňaťa by nemala uplynúť viac ako 1 hodina. Intervaly medzi šteňatami by sa mali pohybovať v rozmedzí 30 min až 1 hodiny za predpokladu intenzívneho tlačenia. Ak suka bezúspešne tlači viac ako hodinu, niečo nie je v poriadku a je na mieste vec konzultovať s veterinárom.
V poslednej tretej fáze pôrodu dochádza k vypudeniu placenty. Deje sa tak buď zároveň následne s vypudením šteňaťa, alebo o nejaký čas neskór.
Keďže plody suky môžu byť striedavo porodené z každého maternicového rohu, dve placenty môžu byť vytlačené naraz až po porodení dvoch šteniat.
Ukončenie pôrodu
Ak nám sučka svojím správaním naznačuje, že pôrod je ukončený, je už niekoľko hodín bez kontrakcií, je pokoná, napije sa, prejaví záujem o jedlo, odporúča sa čím skôr, najlepšie ihneď sonografická kontrola maternice pre vylúčenie prípadného zadržaného plodu a posúdenie zvyškov placenty.
Odporúčam
Matka musí mať k dispozícii počas celého pôrodu vodu. Osobne sa mi osvedčil instantný nápoj “Rehydration Support“ firmy Royal Canin. Za obdobie počas a tesne po pôrode ho spotrebuje sučka 2 balenia (čo je po rozriedení cca 1liter) Obsahuje všetky potrebné minerály a živiny pre vyčerpaný organizmus rodiacej sučky. Navyše podávam sučke počas celého pôrodu vždy po vypudení každého šteňaťa glukopur (hroznový cukor), ktorý okamžite dodá sučke energiu a silu pre ďalší pôrod.
Po ukončení pôrodu a v prvé dni po pôrode pri nástupe laktácie (nikdy nie pred pôrodom a v období tehotenstva!) podávam suke Bio-kalcium a minerálno-vitamínové výživové doplnky.
Obdobie po pôrode
Sučku po pôrode vyvenčíme, umyjeme a osušíme. Pripravíme jej ľahko stráviteľnú stravu. Debničku v ktorej rodila rýchlo (najlepšie počas jej venčenia) vyčistíme, prevlečieme jej všetko do čistého a necháme ju spolu so šteniatkami nerušene odpočívať. V miestnosti udržujeme prvých 10 – 12 dní zvýšenú teplotu a chránime ju pred prievanom.
Suka sa po pôrode čistí 3 – 4 týždne, výnimočne až 6 – 8 týždňov. Normálne očistky nezapáchajú, sú zo začiatku tmavo zeleno až krvavo sfarbené, postupom času svetlejú a ich množstvo sa znižuje. Pri kojení dochádza v prvých dňoch k popôrodným sťahom maternice, ktoré pomáhajú vypudiť prípadne zvyšné placenty a zároveň zabezpečujú návrat maternice do pôvodného tvaru. Niekedy môžu byť tieto sťahy tak silné, že pripomínajú “mrvenie“ šteniat v období gravidity. Napriek tomu treba suku často venčiť (aj proti jej vôli), aby sa rýchlejšie vypudili zvyšky placient.
Použité zdroje: prednáška MVDr. Dušana Harbáča
Vet. Klinika Medipet, Zlín