Monika Tusanova, 9.11.2016
Rhodesian Ridgeback Early Onset Adult Deafness (EOAD)
Sorry, following text content is only in Slovak language, pls. use Google translator. Thanks!
Možnosť testovať svojho psa v rámci výskumu za dobrovoľný príspevok!
Dnes síce môžme konštatovať, že v slovenskom chove rodézskych ridgebackov sa doteraz hluchota nevyskytla (k dnešnému dňu nemám o tom vedomosť), ale je vysoko pravdepodobné, že sa v populácií vyskytujú prenášači tejto dedičnej formy hluchoty. V poslednom období sa urobilo mnoho zahraničných krytí a doviezlo veľa psov, ktorí sa podieľajú na chove, je teda naozaj nutnosť začať psov na tento problém testovať. V populácií plemena sa môžu vyskytovať aj dedične postihnutí jedinci, u ktorých sa problém doteraz nemusel prejaviť. Ako príklad uvádzam štatistiku vyhodnotených EOAD v Škandinávii, kde sa chovatelia a majitelia ridgebackov postavili k tomuto problému zodpovedne a súhlasili so zverejnením testov. Veľmi sympatický je prístup nórskeho chovateľského klubu, ktorý tieto testy ponúka na výstavách a štatistiky ich výsledkov uvádza na svojej web-stránke. Ďakujeme!
Nové poznatky a testovanie ridgebackov na EOAD
Z výskumov Kalifornskej univerzity v Davisu vyplynulo, že všetci prenášači ako aj postihnutí jedinci zdedili presne rovnakú chybnú sekvenciu DNA. Predpokladá sa, že všetky postihnuté jedince sú potomkami jediného spoločného predka. Nie je známe, kto ním bol, ani v ktorom období tento predok žil, ale je možné, že k mutácii došlo ešte pred rozvojom plemena koncom devätnásteho storočia.
Výskum momentálne pokračuje v Michigane. Dr. Neff a kol. začal skúšobné testovanie ridgebackov v spolupráci s projectDog, neziskovým laboratóriom v Kalifornii, kde majú v súčasnosti vyhodnotených niekoľko tisíc testov plemena rhodesian ridgeback z rôznych kútov sveta. Testovanie je v súčasnej dobe vo fáze analýzy, takže výsledky testov nie sú 100%-né, sú však vysoko pravdepodobné! Preto sa t.č. pri výsledkoch uvádza “High confidence”. Predpokladá sa, v blízkej budúcnosti môžu byť výsledky testov re-interpretované, to znamená, že všetky predbežné výsledky testov budú konečné. Viac o EOAD (v angličtine)
Dedičnosť ochorenia je autozomálne recesívna, čo v praxi znamená výskyt troch možných genotypov u jedincov:
Kombinácie párenia a príklady dedenia
Je nutné poznamenať, že výsledok testu “carrier” nie je žiadnou chovateľskou tragédiou. Pre zdravé potomstvo stačí pri výbere rodičovského páru toto zohľadniť a páriť s “clear” jedincom.
Jedinci “carrier” sú v podstate úplne zdravé psy a nikdy sa u nich nemôže prejaviť táto hluchota. Dokonca aj psy s výsledkom testu “affected” môžu prežiť plnohodnotný život bezo zmien sluchu, avšak pri dnešných možnostiach testovania je nezodpovedné toto riziko hluchoty u plemena naďalej podstupovať.
“Hluchota” a testovanie
Testy na EOAD zatiaľ ponúka v rámci výskumu iba USA. Vzorky je možné odobrať v pohodlí domova špeciálnou kefkou – sterom z ústnej dutiny psa.
Aktuálne je možnosť testovať svojho psa v rámci výskumu za dobrovoľný príspevok!
OBJEDNANIE TESTU pre plemeno Rhodesian Ridgeback v rámci “projectDog”
Návod ako na to:
1. Na stránke “projectDog” kliknite dole na “Test your dog now”, vyplňte, uveďte platbu (dar za test).
2. O niekoľko dní vám na uvedenú adresu príde z USA obálka so sterovými kefkami, pokynmi k odobratiu vzorky a spätnou adresou k odoslaniu.
3. V priebehu niekoľkých týždňov po odoslaní vzoriek očakávajte e-mail s odkazom na výsledok testu.
Spracovala © Monika Tušanová, november 2015