Monika Tušanová, 9/2008
Sorry, following text content is only in Slovak language, pls. use Google translator. Thanks!
V nadväznosti na Pregnancy kalendár, ktorý som pred časom spracovala pre chovateľov ako príručku o tom, čo sa deje vo vnútri našej sučky počas jej tehotenstva, prinášam v krátenej forme sľúbené pokračovanie “Breeders diary“ (denník chovateľa). Tento denník som spracovala pre chovateľov ridgebackov na základe štúdia etológie a odbornej literatúry, pridala som pozorovania a poznatky z vlastnej chovateľskej praxe. Dúfam, že táto práca pomôže chovateľom lepšie pochopiť vývoj a potreby šteniat v ich presne daných vývojových fázach a bude prínosom hlavne pre chovateľov začínajúcich.
Priebeh samotného pôrodu tu neuvádzam, tejto téme som sa venovala prednedávnom v článkoch: Spolupráca chovateľa a sučky pri pôrode a Minimum, ktoré musí chovateľ vedieť pred pôrodom. Táto práca “Denník chovateľa“ je projekt venovaný starostlivosti o suku a jej šteniatka od okamihu narodenia až po odchod do nových domovov.
1. deň
Čerstvo osušené šteniatko zbavené plodových obalov a hlienov ihneď priložíme k matke, aby sa čím skôr prisalo k bradavke. Nutnosť tesného kontaktu matky a šteniat bezprostredne po pôrode je dôležitý z dvoch hľadísk:
1. Prvých 24 hodín po pôrode tvorí matka prvé mlieko tzv. mledzivo alebo kolostrum, ktoré obsahuje vysoké množstvo protilátok, chrániacich šteniatka počas prvých dní života pred chorobami.
2. Pach šteniat spúšťa u suky celý rad inštinktívneho materského správania, ktorý sa nevytvorí (alebo slabne až vyhasne) bez kontaktu alebo dlhšej odluky. Čím dlhšie je odlúčenie matky od šteniat, tým slabšie sú jej následné materské pudy. (Kritická doba môže byť už 2 hodiny). U súk s početným vrhom (3 a viac) sa nevytvára individuálny vzťah k jednotlivým šteňatám, ale k celému vrhu. (To je dôvod prečo môžeme suke bez jej povšimnutia odobrať alebo pridať šteňatá.)
Šteňa prichádza na svet slepé, hluché, bez zubov. Ešte nemá plne vyvinutú nervovú sústavu, má však silne vyvinuté inštinkty prežiť. Zdravé životaschopné šteňa sa kývavými pohybmi hlavičky zboka nabok a nemotorným, ale rozhodným lezením vpred snaží nájsť jediný cieľ – teplo matkinho tela a bradavku. Po nájdení sa ihneď šikovne pár pohybmi prisaje a používa tzv. mliečny krok (masírovanie bradavky prednými labkami). Pozorný chovateľ si všíma rozdiely v správaní sa šteniat práve v tieto prvé minúty života a zaznamenáva si ich. Veľa napovedajú o budúcnosti šteniatka. Táto životná energia (biotonus) je totiž produktom šťastnej alebo menej šťastnej kombinácie dedičných vlôh rodičov a už v prvých minútach života šteňa jasne ukáže, čo „v ňom je“. Šteňa, ktoré nie je schopné prisať sa samo a sať (nemá sací reflex), je dedične poškodené! Šteňa si pri prvom úspešnom saní vryje do pamäte pachový obraz matkinej bradavky a tento pach bude vyhľadávať. Nie je preto vhodné používať na očistu suky, mliečnej lišty a bradaviek rôzne mydlá a oleje. (Vhodná je bórová voda.)
Po pôrode potrebuje matka a šteniatka oddych. Šteniatka striedavo sajú a spia. Matka ich olizovaním bruška, genitálií a análneho otvoru povzbudzuje k vyprázdňovaniu. Prvá stolica šteniat sa dostaví hneď niekoľko hodín po narodení. Je to tuhá tmavohnedá smolka, ktorú je vhodné rýchlo odstrániť. Je veľmi lepkavá, a ak zaschne na konečníku alebo srsti šteniat, nedá sa odstrániť. Túto smolku nikdy nevyťahujte nasilu, šteňa ju musí vypudiť samo! Ďalšia stolica je už “mliečna“ a dostaví sa až o niekoľko ďalších hodín.
Ak je nutné z nejakej príčiny pristúpiť k umelému odchovu šteniat (z fľašky gumeným cumlíkom), je potrebné vedieť, že počet sacích pohybov a stupeň nasýtenia šteniat je vo vzájomnom vrodenom súlade. Počet sacích pohybov pre ukojenie hladu má šteňa dané. Ak sa predčasne nasýti kvôli príliš veľkému otvoru v cumlíku, nevykoná dostatočné množstvo sacích pohybov, ostane mu neukojený sací reflex (bude sať náš prst). A naopak, ak z dôvodu príliš malého otvoru šteňa vyčerpá daný počet sacích pohybov, ostane nenasýtené a bude slabo prosperovať.
Čo je nevyhnutné urobiť hneď v prvý deň po pôrode:
- Každé šteňa označiť (farebnou stužkou), odvážiť ho, zaznamenať hmotnosť a biotonus, zbaviť ho smolky a dohliadať, aby sa výdatne napilo mledziva.
- Starostlivo prehliadnuť prípadný výskyt DS a prezrieť tvar ridge. (Chyby ridgu sú viditeľné tesne po narodení a následne 1-2 dni. Neskôr, v období medzi tretím dňom a piatym týždňom, keď má šteniatko jemnú “šteňaciu srsť“, je veľmi ťažko identifikovať chyby ridge!)
- Miesto, kde sú šteniatka udržiavať v suchu, bez prievanu pri teplote cca 25-27°C. Vyššia teplota cca 35-37°C má význam vtedy, ak suka nevie dlhšiu dobu svojou prítomnosťou poskytnúť šteniatkam teplo, šteňatám nízkej pôrodnej hmotnosti, slabo prosperujúcim alebo oslabeným šteňatám (napr. po cisárskom reze).
- Podať suke kalcium ako prevenciu pred odvápnením (popôrodná eklampsia). Následne toto podávať v rozumných, veterinárom odporúčaných dávkach počas celej doby kojenia.
- Podať suke ľahké jedlo a dostatok tekutín.
- Dbať na pravidelné venčenie suky (aj proti jej vôli). Plodové obaly a väčšie množstvo požratých placent pôsobia preháňavo a môžu spôsobiť suke črevné problémy (hnačku).
2. deň
Mierny pokles na váhe šteniatka je bežný jav, vzhľadom k faktu, že prvé mlieko (kolostrum) má preháňavý účinok a riadne vyprázdni črievka šteňaťa po pôrode od smolky – pozostatkov z doby tele matky. Len u silne mliečnych súk môžu šteňatá priberať od prvého dňa bez prechodného úbytku váhy. Šteniatka nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť zo strany chovateľa. Prvých 14 dní prechádzajú fázou vegetatívnou, t.j. celý deň striedavo spia, sajú a vyprázdňujú. Sú to izolované tvory, ktoré nevnímajú okrem vlastných potrieb nič okolo seba, ani súrodencov. Ak nariekajú, sú buď hladné, necítia teplo matky (súrodenca), alebo sa potrebujú vyprázdniť. Môžeme im pomôcť jemným masírovaním v oblasti bruška a genitálií.
Suka potrebuje neobmedzený prísun kvalitnej stravy a dostatok tekutín. Prvých 14 dní opúšťa bedničku len na krátky nevyhnutný čas venčenia, jedlo a vodu by mala mať priamo k dispozícii (pozor na misku s vodou bez dozoru priamo v bedničke, šteňatám hrozí utopenie!). Šteniatka prvých 14 dní nemajú vyvinutú termoreguláciu, matka ich svojou neustálou prítomnosťou udržuje v teple. Je vhodné používať ako podložku pod matku a vrh chlpaté deky, ktoré lepšie udržujú teplo a sucho a šteniatka sa po nich ľahšie plazia. (Hladké prestierania sú pre šteniatka šmykľavé, chladivé a vlhké!) Ideálne sú deky typu VetBed a DryBed, ktorých špeciálne vlákno odvádza vlhkosť, takže šteniatka i matka sú v suchu a teple.
Prvých 14 dní nie je vhodné strihať nechty u šteniat. Obzvlášť nie na zadných labkách, lebo pomocou nich sa šteniatka šikovne plazia za zdrojom mlieka a silne zapierajú pri saní. Pohyby šteniat sú tzv.“do kruhu“, sú inštinktívne dané tým, že v prírode by suky rodili do priehlbiny, z ktorej sa mláďatá kruhovým pohybom nedokážu vzdialiť a tým sa ohroziť. Tento pohyb je doplnený o tzv. hľadací pohyb, keď šteňa pravidelne kýve hlavičkou zo strany na stranu, čím “sonduje“, hľadá prítomnosť matkinho tela. Ak ho nenájde, dáva svoju bezmocnosť hlasite najavo a matka ho prinavráti späť “pod seba“.
3. deň
Odpadávanie pupočného pahýľu šteniat. Pokiaľ miesto nie je začervenané, nevyžaduje nijako zvláštnu pozornosť.
V období 3. až 14. dňa nie sú u šteniat v správaní žiadne výrazné zmeny. Celý deň spia a sajú, piškajú pravidelne s pomocou matky. Stolicu mávajú iba veľmi sporadicky (raz za 3-4 dni), takmer všetko materské mlieko spotrebovávajú na rast. Šteniatka pozvoľna priberajú na váhe tak, aby medzi 7 a 10 dňom zdvojnásobili svoju pôrodnú hmotnosť. Matka sa po pôrode čistí (cca 3 týždne), výtok z pošvy je červenohnedý, bez chorobného zápachu. Suka sa stará o čistotu bedničky aj šteniat, opúšťa ich len na čas venčenia. Chovateľ sa v ideálnom prípade stará len o pohodu a výživu suky.
9. deň
Matka kojí cca každé 2 hodiny, aj v noci. Sem tam už opustí bedničku, aby sa natiahla, napila. Nenecháva však šteniatka dlho samy. Stolica šteniat má rôzny, charakter od žltej “praženice“ až po hnedý a tuhý výkal.
10.deň
U niektorých starších šteniat sa začínajú pomaly otvárať oči. U niektorých šteniat je možné už pozorovať prvé nekoordinované pokusy o chôdzu. Nie všetky šteniatka sú vo vrhu rovnako staré, môže byť u nich vekový rozdiel až niekoľko dní. (Trumler 1999 uvádza až 5 dní). Je to dané postupným uvoľňovaním a dozrievaním vajíčok a následne postupným oplodnením v tele suky.
11. deň
Dopoly otvorene oči. Objavujú sa prvé hlasové prejavy nevôle, náznak vrčania. U niektorých šteniat sa môže objaviť tzv. čkanie (nie je to nič nezvyčajné).
12. deň
Postupné otváranie očí je ešte stále bez plného vyvinutia zraku. Aj keď už má šteňa otvorené oči a reaguje na svetlo, neznamená, že vidí. Šteňatá majú v nasledujúcich dňoch vyslovene “prihlúpy“ výraz a ten, kto to vidí prvýkrát, si môže myslieť, že ide o vývojovú chybu.
13. deň
Nekoordinovaný pohyb sa postupne mení v chôdzu, časté sú hlasové prejavy a vrčanie.
Naďalej sa u šteniat vyvíja zrak a sluch. Matka kojí cca každé 2-3 hodiny, v noci sa pauzy postupne predlžujú na 4-5 hodín. Šteniatka už majú plne vyvinutú termoreguláciu. V noci (a neskôr aj cez deň) začína suka pomaly opúšťať pelech medzi kojeniami a strážiac vrh, odpočíva neďaleko debničky.
14. deň
Čas na 1. odčervenie a strihanie nechtov. Nechty sú po ostrihaní veľmi ostré, aby sa šteňatá navzájom nepoškrabali, je vhodné otupiť ich (hlavne na predných labkách) pilníkom na nechty. Šteňatám sa objavujú prvé zúbky, predné rezáky. Kojenie pre suku môže byť preto bolestivé, je dobré ju pri kojení pridržať. Niektoré suky začínajú kojiť v sede. Pokiaľ má suka dosť mlieka a šteniatka pekne priberajú na váhe, nie je dôvod na prikrmovanie. (Ak nie, je žiaduce prikrmovať sušeným materským mliekom pre psy.) U šteniat dochádza k náznakom prvých hier a spoznávania sa súrodencov navzájom. Ide o veľmi krátku aktivitu, väčšinu dňa šteniatka prespia.
15. deň
Šteňatá si objavujú vlastné končatiny, súrodencov a matku. Začínajú olizovaním a okusovaním spoznávať svoje bezprostredné okolie. Okusujú matkine uši, chvosty súrodencov a pod… Prvýkrát sa objavuje prejav radosti, vrtenie chvostíkom. Všetko to trvá iba niekoľko málo sekúnd, väčšinu dňa šteniatka prespia.
16. deň
Začína u šteniat rozvoj čuchu. Očuchávajú všetko, čo sa im dostane pod nos. U šteniat sa začína rozvíjať zvedavosť spojená s čuchom a rozvíjať pohybová aktivita. Šteniatka sa bezcieľne pohybujú po bedničke, pričom neraz hlavou vrážajú do jej stien.
17. deň
Šteňatá začínajú meniť srsť, vypadáva im tá jemná a hlavne čierna srsť, pomaly sa farebne “prečisťujú”. Až od tohto dňa sa začínajú šteňatá navzájom vnímať. Rozvíja sa u nich čuch, schopnosť hier. Komunikácia medzi súrodencami je veľmi krátka a intenzívna, väčšinu dňa ešte stále prespia.
18. deň
Intenzívne vypadávanie šteňacej srsti, najmä čiernych chĺpkov. Rozvoj čuchu, hier a sociálneho správania sa medzi súrodencami. Začína sa pomaly rozvíjať aj sluch šteniat.
19. deň
U šteniat sa otvárajú zvukovody a intenzívne rozvíja sluch. Pozor na silné a stresujúce zvukové podnety. Každý nový extrémne silný a nepríjemný zvuk môže byť pre šteňa, ktoré bolo doteraz hluché, šokujúci. Hrozí nebezpečenstvo, že v psovi ostane trvalý strach z určitého zvuku.
20. deň
Šteňatá už majú plne vyvinutý zrak a čuch (sluch sa stále vyvíja). Sú schopné na krátky čas vnímať a oboznamovať sa aj s obrazmi a pachmi širšieho okolia pelechu, vonkajšieho prostredia, trávou, vodou atď. Ešte stále treba dávať pozor na silné zvukové podnety.
Navzájom sa hrajú, okusujú, objavuje sa u nich prvý prejav poľovného pudu – úchop a zatrepanie korisťou (hračkou). Ich čas aktivity voči spánku sa pozvoľne predlžuje.
S ohľadom na psychický a fyzický vývoj šteniat má praktický zmysel upraviť ich výbeh či premiestniť celý vrh do vonkajšieho prostredia až ku koncu tretieho týždňa.
21. deň
V tento deň už musí byť zrak a schopnosť videnia všetkých šteniat vo vrhu plne vyvinutá! Aj na zvukové podnety reagujú všetky šteniatka pohybom uší alebo prikrčením. Zvedavosť je tiež v týchto a nasledujúcich dňoch plne vyvinutá a my už môžeme vo vrhu u jednotlivých šteniat sledovať rozdiely v jej intenzite (pracovné predpoklady). V tento deň sú už šteňatá schopné samy opustiť pelech a pri nebezpečenstve sa doň rýchlo vrátiť. Ak tomu tak nie, je šteňa dedične poškodené. Tu nastupuje rola otca a ostatných členov svorky. (V prírode je to obdobie tvrdej selekcie. Šteňa, ktoré sa nepodriadi v tvrdej hre s otcom a nevráti sa včas do pelechu na kojenie, je stratené, matka ho už neuzná!) Šteňatá preto od toho dňa musia mať aj v našich domácich podmienkach jasne definovaný pelech (na spanie a oddych) a jeho okolie na hry, učenie a vyprázdňovanie sa. Sú veľmi učenlivé a čistotné. V tomto veku sa po prebudení idú vymočiť už mimo pelech!
4. týždeň
V tomto období už suka začína kojiť v stoji. Aj keď má dosť mlieka, je načase pozvoľna začať privykať šteniatka aj na iný druh potravy (sušené psie mlieko, piškóty, granule namáčané vo vode, mlieku, rybacia kaša). Pre tento účel im matka v prírode cca od 21. dňa vyvrhuje natrávenú potravu. Šteňatá začínajú “žobrať“ štuchaním a olizovaním matkinho kútika, čím ju dráždia k vyvrhnutiu potravy. Ak máme to šťastie a naša suka má vzácne zachovaný tento prírodný inštinkt, môžeme zo začiatku prikrmovanie šteniat nechať na ňu. Strava, ktorú vyvrhne, je pre šteňatá tou najlepšou možnou voľbou. Suku však musíme kŕmiť šteňacími granulami a mliečnymi doplnkami (tvaroh, jogurt, acidofilné mlieko, surový vaječný žĺtok…).
Šteňatá okusujú všetko, čo sa im dostane pod nos, majú už prerezané všetky rezáky a očné zuby, nie sú však ešte schopné hrýzť potravu. K nasýteniu používajú jazyk a lízavé pohyby, preto potrebujú kašovitú stravu. Šteňatá tým, že začali byť prikrmované, začali aj intenzívnejšie vyprázdňovať. Matka už v tomto období nepožiera ich stolicu s takou horlivosťou, ako tomu bolo, kým boli iba v pelechu.
V období štvrtého a piateho týždňa sa šteňatá učia úžasnou rýchlosťou a prechádzajú prudkým rozvojom. Prejavujú sa u nich takmer všetky spôsoby chovania dospelého psa. Okusovanie, naháňanie, štuchanie, vrčanie, cerenie zubov, poľovné aj bojové hry, nosenie predmetov, zatrepanie korisťou atď. Pri vzájomných hrách sa učia regulovať silu hryzenia a reagovať na bolestivú odozvu súrodencov a okolia. V tomto období potrebujú veľa podnetov najrôznejšieho druhu a manipuláciu a hry s človekom, deťmi.
Medzi 3. a 7. týždňom sa u nich navždy vryjú do pamäte určité obrazy a vzorce správania sa. Všetko čo chovateľ v tomto období zanedbá, bude mať pre ne nezvratné následky. Šteňatá, ktoré v tomto období budú mať málo kontaktu s ľuďmi, deťmi a psami, budú navždy plaché a bojazlivé, neschopné nadväzovať kontakty. Početné a časté návštevy našich známych, ich detí či záujemcov o šteniatka sú preto pre správny rozvoj vrhu a ich socializáciu veľkým prínosom!
Koncom štvrtého týždňa už majú šteniatka vymenenú srsť. Majú ju pevnejšiu a uhladenejšiu, čo umožňuje lepšie ohodnotiť kvalitu ich ridgov. Objavia sa aj doteraz skryté chyby, navyše vír(y) najčastejšie u nepravidelných tvaroch boxu a je možné reálnejšie posúdiť ofsety (posun vírov). Je tiež čas na druhé odčervenie šteniat a následne aj matky a ostatných členov svorky.
5. týždeň
Od začiatku piateho týždňa sú schopné šteniatka už prijímať suchú stravu, šteňacie granule. Matka kojí už iba 2-3x denne a v stoji. Šteniatka sú pripravené na pozvoľný odstav, ktorý si suka reguluje sama. Pri komunikácii je výraz šteniat a mimika ich tváre i uší značný, pohyb je stále viac koordinovaný.
Koncom piateho týždňa stále viac prevažujú skupinové hry a hry na dominanciu a hierarchiu. Do hier a výchovy sa z času na čas zapája aj matka a ostatní členovia svorky. Toto obdobie je obzvlášť dôležité pre vývoj emocionálne stabilnej povahy a citovej harmónie psa. Predčasným odobratím šteňaťa od matky a súrodencov pred jeho siedmim týždňom veku môže mať za následok sociálny a emotívny deficit v správaní sa dospelého psa.
6. týždeň
Čas na prvé očkovanie (viď očkovacia schéma pod článkom). Začiatkom 6. týždňa začína obdobie ranej socializácie. Jednou z výrazných zmien v správaní šteniat je, že šteňatá už z diaľky reagujú na prítomnosť človeka a ostatných psov (a ďalších zvierat). Ku koncu šiesteho týždňa začínajú byť šteňatá opatrnejšie, ale sú stále veľmi zvedavé a všetko skúmajú.
7. týždeň
V tomto čase matka intenzívne vychováva svoje šteňatá.
V hre na “disciplínu“ ich po jednom učí, ako sa správať k hierarchicky vyššie postaveným jedincom (psom aj ľuďom) a kde sú hranice tolerancie k ich detskej drzosti. Matka po jednom vyzýva šteňatá do hry a rázne ju ukončuje zakaždým, keď je šteňa drzé a učí ho tak disciplíne. Niekedy aj pritvrdí, čo môže vyzerať hrôzostrašne. Šteňa sa naučí aj preventívne žalostne plakať, ale nie je to žiadna dráma! Sú to iba skvelé herecké výkony všetkých zúčastnených. Ak má chovateľ vo svorke aj ďalších dospelých psov, aj títo svojim správaním (ignoranciou, vrčaním) výraznou mierou ovplyvňujú výchovu šteniat. Takto do života pripravené šteňa má väčšie predpoklady byť sociálne skôr zrelé a v dospelosti nekonfliktné.
Koniec siedmeho týždňa (Bailey, 1998) je pre šteniatka ideálna doba na to, aby opustilo matku a súrodencov a šlo do nového domova. Z vlastnej skúsenosti však viem, že pokiaľ sa matka venuje šteňatám, je s ohľadom práve na túto výchovu v psej svorke priskoro na odchod. Ak má chovateľ to šťastie, že jeho suka je dobrá matka a je ochotná vrh vychovávať aj počas nasledujúceho ôsmeho týždňa, odovzdáva novej rodine už čiastočne vychované a socializované šteňa, čo je pre nadobúdateľa najväčšou devízou, ktorú mohol od chovateľa dostať. Odzrkadlí sa to neskôr, pri výchove mladého psa a ovládateľnosti psa v dospelosti. Avšak matka už nejaví záujem o výchovu šteniat a vrh je početný, je lepšie, ak sa dostáva šteňatám v období ôsmeho týždňa už individuálnej výchovy a hygienickým návykom v novom domove.
49. deň
Ideálny termín pre testovanie šteniat. Pri 6. týždni a skôr nie je ešte nervová sústava celkom vyvinutá. Ak je skúška medzi 8-10 týždňom, údaje môžu byť skreslené z dôvodu, že šteňa prechádza prirodzeným vývinovým štádiom strachu a preto je nutné k testom pristupovať opatrne. (nevydesiť ho). Puppy Aptitude Test (Volhardov osobnostný test) poskytuje všeobecný obraz osobnosti každého šteňaťa vo vrhu, jeho pracovných predpokladoch a ochoty spolupracovať s človekom. Význam testov je v pochopení chovania šteňaťa, ktoré je treba sledovať, meniť, alebo naopak podporovať. Výsledky týchto testov nám pomáhajú vybrať šteňa pre daný účel a prostredie, čím sa minimalizuje riziko nesprávneho rozvoja a formovania osobnosti šteňaťa.
8. týždeň
Ku koncu 8. týždňa definitívne končí rola matky a chovateľa a začína práca majiteľa psa, obdobie ďalšej socializácie, výchovy a začlenia do novej svorky. Je dôležite si uvedomiť, že každý pes a hlavne rodézsky ridgeback potrebuje autoritu. Pre mladého psa je to priamo nutné.
Na záver citát z knihy Eberharda Trumlera, veľká pravda, problém mnohých dnešných psov:…„Pes, ktorý nemôže svojho pána uznávať ako autoritu, protestuje. Stáva sa problémovým psom – to je jeho forma protestu, ktorá často nie je chápaná…“
Monika Tušanová, september 2008
Chovateľská stanica TUSANI
© autorské práva vyhradené!