Šteniatko od nás

Naše psy, a teda aj šteniatka, žijú s nami a zdieľajú s nami náš dom i veľkú záhradu. Sú dobre socializované a pripravené rovnako pre život v rušnom meste, ako aj pre prácu v lese. Počas celého času odchovu šteniat sme s nimi na „materskej dovolenke“. Venujeme ich výchove doslova všetok svoj čas, študujem etológiu a psychológiu psov a snažíme sa ju aplikovať v praxi. Tiež naopak, spolužitím a pozorovaním správania sa našich psov, matiek a šteniat odovzdávam získané skúsenosti ďalej. Rada píšem, fotím a publikujem.

Šteniatka vychovávame s láskou a vedomím, že to čo im dávame do vienka za krátky čas prvých týždňov je obrovská nezvratná a nenahraditeľná časť pre ich psychický vývoj – základ správania sa počas celého ich života!

Vieme, že všetko čo ich naučíme a to, ako ich pripravíme do života sa nám mnohonásobne vráti tým, že naše šteniatka budú nielen radosťou svojich majiteľov, ale aj našou vizitkou v chove, na výstavách, v pracovnom nasadení i dennodenne v spoločnosti svojej rodiny.

Odchodom šteniat do nových domovou však naša časť starostlivosti o ne nekončí. S majiteľmi udržujeme kontakt a sme pripravení 24 hodín denne vo dne v noci poskytnúť radu a pomôcť v akejkoľvek oblasti týkajúcej sa našich psov.

Výchova šteniat u nás

Socializácia, rozvoj osobnosti.

Šteňatá sú u nás odchovávané vzácne prirodzeným spôsobom vo veľkej psej rodine, prírodne fungujúcej viacgeneračnej psej svorke, kde každý jej člen má nezastupiteľné miesto vo výchove šteniat. To znamená, že šteňatá sú v neustálom kontakte s matkou a nie sú oddelené od spoločnosti ostatných členov svorky. (toho času 1 dospelý samec a staré, dospelé aj mladá dospievajúca sučka) Šteniatka sa v ich spoločnosti učia komunikovať a správne sa sociálne správať medzi sebou.
Chcem tým zabezpečiť kladné formovanie osobnosti šteniat, ktoré sa u nich aktivuje v dospelosti. Takto pripravené šteňa nebude v dospelosti plaché ani agresívne, bude vedieť správne reagovať a komunikovať s cudzími psami s rešpektom a bez zbytočných konfliktov.

00chov

Prvá návšteva budúcich majiteľov je možná už v 2-3.týždni veku šteniat. Obdobie medzi 4.-8. týždňom využívame na spoznávanie „sveta“. Postupne si šteňatá pod dozorom matky a ostatných členov svorky privykajú na ruch nielen v domácnosti a vonku v záhrade ale aj na individuálnych a skupinových vychádzkach. (vysávač, mixér, klaksón auta, voda, rôzne odetí ľudia, malé deti, krik, dážď, búrka, petardy, streľba…)
Považujeme to za najdôležitejšiu časť výchovy, aby v dospelosti neboli bojazlivé a citlivé na hluk, mali kladný vzťah k deťom a v rôznych životných situáciách reagovali vyrovnane.

kajkacita

V tomto období začíname aj s nácvikom vystavovania, a to u všetkých šteniat s výstavnými predpokladmi. Každodenným niekoľkominútovým tréningom fixujeme u šteniat návyky na výstavnú vôdzku, dotyky a neskoršiu prácu handlera.

Individuálnymi vychádzkami každého šteňaťa zvlášť v sprievode matky zabezpečujeme návyk na obojok i vôdzku. Prítomnosťou matky eliminujeme prirodzený strach pred otvoreným priestranstvom (lúka) i uzavretým priestorom (tunel), novými pachmi a zvukmi.
Špeciálnymi pomôckami (prekážkami) na záhrade, ale i počas prechádzok sa snažíme rozvíjať u šteniat schopnosť samostatne rozmýšľať a prekonávať prekážky.

Áno, je to časovo veľmi náročné, ale faktom je, že takto socializované šteniatka nebudú mať problém začleniť sa vo svojich domovoch a vyrovnať sa v živote s akoukoľvek novou aj stresujúcou situáciou. Budú tiež lepšie pripravené pre rozvíjanie ich pracovných schopností v dospelosti. Budú mať dobrý základ a všetky predpoklady na to, aby z nich vyrástli povahovo vyrovnané psy.

Všetky naše šteniatka prechádzajú po dovŕšení 7. týždňa Volhardovým osobnostným testom (Puppy Aptitude Test), ktorý je nápomocný pri určení individuálnych vlastností psa a pomôže správne vybrať pre každé šteňa ten najvhodnejší domov. (obzvlášť dôležité v prípade rodín s malými deťmi a rodín s viacerými psami) Pomáta tiež sa zorientovať, či má dané šteniatko predpoklady byť v dospelosti dominantné, alebo bude skôr submisívne. Test odhalí nakoľko veľký má dané šteňa prah citlivosti, čo určí voľbu výchovných prostriedkov správny prístup pri práci a výcviku.

papa

Starostlivosť o zdravie u nás

Kŕmenie, hygiena, zdravie.

Matka i šteniatka sú kŕmené prírodnou stravou B.A.R.F. a vysokokvalitnými prémiovými krmivami pre rýchlorastúce šteňatá veľkých plemien akým Rodézsky ridgeback je. Matke pred a počas tehotenstva pridávame k strave kyselinu listovú. Šteniatka sú kojené do veku 6. až 7. týždňa. Od 4. týždňa sú prikrmované prírodnou stravou B.A.R.F. a granulami.
Takto kŕmené šteniatka sú navyknuté a pripravené na oba spôsoby kŕmenia v ich nových domovoch. Nový majiteľ si môže zvoliť medzi prírodnou stravou B.A.R.F. a granulami.


Preferujeme prírodný odchov, čo znamená, že naše šteniatka majú zabezpečené dostatočné množstvo voľného pohybu v prírodných podmienkach a majú možnosť si samé vymedziť priestor pre odpočinok, hru a hygienu. Celý deň majú k dispozícii voľbu dnu – von. (dôležité, aby nemali šteniatka v nových domovoch problémy s hygienou)
Pre zdravý vývoj kĺbov nedovolíme šteniatkam pohyb a hry na povrchu, akým je klzká a studená dlažba. (dysplázia bedrových kĺbov môže byť aj získaná a významnú rolu pritom zohráva prvých 8 týždňov života – výživa matky, šteniat a povrch po ktorom sa šteniatka pohybujú.)

EUROPASPORT (očkovací preukaz), čipovanie veterinárna starostlivosť a všetky potrebné očkovania sú samozrejmosťou.

Šteniatka z našej chovnej stanice nemajú predispozíciu na alergie vrodeného typu a dyspláziu bedrových kĺbov.  Rodičia a prarodičia sú testovaní na vrodené dedičné choroby.

Chováme zásadne iba na zdravých a geneticky testovaných rodičoch, pochádzajúcich zo zdravých chovov, viac ako 5 generácií HDEDOCDLTV negatívnych. Rodičia a prarodičia sú testovaní na všetky dostupné (aj nepovinné) zdravotné a genetické testy, ktoré sa odporúčajú u ridgebackov a psov celkovo, čím garantujeme že nebudú trpieť nasledujúcimi vadami a chorobami:

D-Lokus (riedený pigment)
– EOAD (vrodená hluchota u RR)
– HemofiliaB (nedostatočná zrážanlivosť krvi u RR)
– DM (degeneratívna myleopatia u RR)
– HUU (tvorba močových kameňov u psov)
– JME (JM typ vrodenej epilepsie u RR)
– MH (malígna hypertermia u psov)
– PRA-prcd (ochorenie sietnice oka u psov)

   
*
– spracovala Monika Tušanová © 2005
publikované 2/2005, priebežne aktualizované, všetky práva vyhradene!!!

mercedes

Spolu so šteniatkom od nás obdržíte

  • Riadnu zmluvu
  • Preberací protokol šteňaťa
  • FCI Preukaz o pôvode psa
  • Medzinárodný očkovací preukaz psa / EUROPASPORT
  • Podklady pre DNA testy šteňaťa
  • Kópie preukazov o pôvode oboch rodičov
  • Podklady pre DNA testy oboch rodičov
  • Kópie všetkých vykonaných zdravotných testov oboch rodičov
  • Kópie šampionátov, resp. výstavných výsledkov oboch rodičov
  • Informácie o celom vrhu, jeho vývoji a prípadných problémoch ktoré sa vo vrhu vyskytli
  • Informácie o rodičoch a o vrhoch z ktorých pochádzajú a prípadných problémoch ktoré sa u nich, alebo vo vrhu z ktorých pochádzajú vyskytli.
  • Štandard plemena Rhodesian Ridgeback
  • Volhardtov osobnostný test šteňaťa
  • Informácie o ďalšom postupe očkovania a odčervenia šteniatka
  • Podrobný rozpis a harmonogram denných návykov šteniatka, jeho dennom programe s jedálnym lístkom a rozpisom kŕmenia
  • základnú výbavičku pre šteniatko: obojok a vôdzka, nálepka RR na auto, termopodložka na spanie, granulky a piškótky na cestu, deka a hračka s vôňou domova
  • Pokiaľ majiteľ ešte nie je členom fan Klubu RRSK, členstvo na prvý rok
  • Literatúru o plemene Chov s láskou a porozumením kniha o ridgebackoch a ich povahových a ďalších zvláštnostiach
  • Kniha: „Rodézsky ridgeback – Budeme mať šteniatko„, tipy a triky ako byť pripravený a nenarobiť veľa chýb
  • a samozrejme celoživotný servis v podobe rád skúseného chovateľa a prípadnej pomoci v núdzi

 

Naše nároky na budúcich majiteľov šteniat

  • Šteňa nie je predmetom obchodovania, preto vyžadujeme osobný kontakt a osobný odber. (prvá návšteva je možná od 10.dňa, odber v 8.týždni)
  • Vyžadujeme vhodné podmienky pre držanie psa. Nepredáme šteňa do koterca, búdy, na záhradu… Som presvedčená, že každý pes a rodézsky ridgeback obzvlášť potrebuje kontakt s ľuďmi a svojou rodinou.
  • Majiteľ šteniatka musí byť schopný zabezpečiť šteniatku riadnu starostlivosť, dať mu dostatok lásky a správne ho socializovať (kontakt s inými psami a ľuďmi).
  • Budúci majiteľ šteniatka musí vedieť prečo si vybral práve ridgebacka a mať v čase odberu základné vedomosti o plemene, jeho povahe, špecifikách a spôsobe výchovy. (Som pripravená zodpovedať všetky otázky)
  • S majiteľmi našich šteniat by sme boli radi v kontakte. Poteší nás každá informácia nielen výstavných a pracovných ocenení, ale aj info o chovateľských výsledkoch a tiež radostiach a starostiach bežného dňa. V prípade akýchkoľvek zdravotných či výchovných problémoch radi pomôžeme.
contact: 

Monika mob: +421 905 669 678 (SK,HU)

Richard mob: +421 905 222 674  (EN)

e-mail: monika@rr.sk

Záujem o šteniatko